4 sposoby na usunięcie farby olejnej
Autor: Wojciech Grabowski dnia 25th Luty 2016
| 166 wyświetleń

Farby olejne były kiedyś bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowano je w szkołach, przychodniach oraz w kuchniach i łazienkach prywatnych domów. Dzisiaj są zmorą właścicieli starszych mieszkań i domów. Na szczęście można pozbyć się tej pamiątki minionych czasów. Do wyboru mamy parę metod.

Metoda ręczna usuwania farby olejnej

Ręczne zdzieranie farby olejnej to jedna z najpopularniejszych metod. Możemy wykorzystać szpachelkę lub kawałek szkła. Użycie pierwszego narzędzia jest polecane osobom, które nigdy tego nie robiły, natomiast wykorzystanie szkła daje szybsze rezultaty, jednak może być niebezpieczne. Ten sposób jest dość czasochłonny i męczący, w związku z czym polecamy go jedynie do stosowania na małych powierzchniach.

 

mężczyzna i szlifowanie drewna

 

Metoda chemiczna usuwania farby

Jeśli musimy usunąć lamperię z całych ścian, możemy zdecydować się na użycie preparatów chemicznych. Rozkładamy je równomiernie na całą powierzchnię, a po kilku minutach farba zaczyna się łuszczyć, co pomaga ją usunąć. Istotną wadą metody jest nieprzyjemny, drażniący zapach, który utrzymuje się w pomieszczeniach przez kilkanaście godzin a nawet dni. Środki te są szkodliwe, w związku z czym należy zaopatrzyć się w ochronną odzież, okulary i rękawice.

Możemy również wykorzystać wiertarkę wyposażoną w drucianą szczotkę, trzeba jedynie uważać, by nie zniszczyć struktury ściany. Minusem tej metody jest duża ilość pyłu, który będzie osiadał na wszystkich przedmiotach w pomieszczeniu. Zwykle ten sposób wykorzystywany jest przez profesjonalne ekipy remontowe, które posiadają odpowiedni sprzęt z podłączonym odkurzaczem.

Maskowanie farby olejnej

Nie musimy zdzierać farby olejnej, żeby odświeżyć wygląd ścian. Możemy ją po prostu przykryć, nakładając inną farbę, gładź lub płytki. Jest to zdecydowanie najłatwiejsza metoda i z pewnością poradzi sobie z nią każdy.