Beżowa elewacja – inspiracje dla różnych domów
Autor: Michał dnia 3rd Czerwiec 2019
| 21 wyświetleń

beżowa elewacja domu

Czy beżowa elewacja to dobry pomysł? Na ogół tak, choć kolor ścian zewnętrznych warto dobierać indywidualnie. Domy bywają bowiem różne, a zastosowana do ich wykończenia farba powinna podkreślać atuty bryły budynku. Zaletą beżu jest niewątpliwie jego uniwersalny charakter. Stonowany kolor pasuje do wielu odcieni, czego dowodem jest chociażby szaro bezowa elewacja. Można go także łączyć z naturalnymi materiałami, do których należą kamień czy drewno. Beżowy komponuje się z dużymi przeszkleniami nowoczesnych budynków, pasując zarazem do zdobień, typowych obiektom w stylu klasycznym. Jeżeli komuś marzy się dom wzorowany na staropolskim dworku, jak najbardziej może pokryć jego ściany rozbielonym beżem.

Jasno beżowa elewacja – z czym ją łączyć?

Beż to świetny kolor bazowy dla różnych elewacji. W domach klasycznych stanowi podstawę, którą następnie uzupełnia się ciemniejszymi elementami. Drewniane czy kamienne cokoły to tylko jeden z licznych przykładów. Ozdobnym dodatkiem będzie też rynna w wybranym kolorze. Do beżowych ścian pasuje każdy dach, to samo dotyczy okiennych ram czy poręczy balkonów. Wznosząc dom w nowoczesnym stylu, warto docenić znaczenie dodatków o bardziej nasyconych kolorach. Dzięki nim jasno beżowa elewacja będzie ciekawsza. Największą rolę do odegrania ma tu niewątpliwie dach. Jednak wiele wznoszonych współcześnie domów wieńczą płaskie pokrycia dachowe. W takiej sytuacji sposobem na ożywienie elewacji będą ciemniejsze profile okienne, wyraziste drzwi wejściowe oraz bramy garażowe.

Beżowa elewacja domu na czasie

Beżowy należy do grona ponadczasowych kolorów, które często bywają traktowane po macoszemu. Wydają się mało ciekawe, a nawet mdłe. Istotnie, stosowany bez umiaru beż może nie robić dobrego wrażenia. Należy jednak do najlepszych rozwiązań dla szukających inspiracji na eleganckie wykończenie ścian zewnętrznych. Barwa opiera się upływowi czasu, w sensie metaforycznym i dosłownym. Beżowa elewacja domu nie wychodzi z mody, jest też bardziej odporna na zanieczyszczenia niż klasyczna biała farba. Im ciemniejszy kolor, tym mniej widoczne są zabrudzenia w postaci kurzu czy pyłu. Jednocześnie beż to jasny, optymistyczny kolor. Nie przytłacza budynku, pozwala natomiast na jego wkomponowanie w różne rodzaje otoczenia. Jako odcień brązu pasuje do terenów zielonych. A uzupełniając go bordowymi czy granatowymi wstawkami, tworzy się modną miejską elewację. Patrząc na szerokie zastosowanie beżu, trudno dziwić się jego popularności. W najbliższej przyszłości zapewne utrzyma swój status jednego z najmodniejszych elewacyjnych kolorów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-oryginalnych-zestawien-domow-z-bezowa-elewacja