Elewacja estetyczna i w dobrym stanie – warto ją zabezpieczyć
Autor: Michał dnia 14th Lipiec 2018
| 186 wyświetleń

elewacja dekoracyjna

 

Świeżo wykonana elewacja prezentuje się pięknie. Budynek jest elegancki i robi dobre wrażenie. Powinna ona zostać zabezpieczona przed tym, co może jej zaszkodzić. Przy takim zabezpieczeniu elewacja budynku pozostanie w niepogorszonym stanie. Temat ten powinien zainteresować zarówno właścicieli, jak i zarządców nieruchomości.

Zabezpieczanie elewacji – dlaczego potrzebne?

Elewacji szkodzą opady deszczu, śniegu, wilgoć. Powstaniu uszkodzeń sprzyjają także mróz oraz porywisty wiatr. Pamiętać też trzeba o mikroorganizmach, czyli pleśni i grzybach. Pojawiają się one, jeśli tylko mają odpowiednie warunki, czyli wtedy, kiedy zabezpieczenie elewacji nie zostało wykonane. Ich pojawienie się to dalszy etap szkód. Jest wynikiem osłabienia ścian spowodowanego działaniem czynników atmosferycznych.
Niektóre materiały na elewację są bardziej odporne na takie czynniki oraz pleśń i grzyby, inne mniej. Można wybierać te odporniejsze. Elewacja powinna także zostać zabezpieczona specjalnymi impregnatami. Czy jest to kamień, cegła, tynk, warto się zainteresować tym, jak zabezpieczać elewację. Żaden materiał nie jest całkowicie odporny na działanie czynników szkodliwych. By zachować estetykę i dobry stan ścian zewnętrznych, trzeba użyć środka do ich ochrony. W starszych budynkach może być potrzebne wcześniejsze oczyszczenie ścian budynku oraz podjęcie innych działań naprawczych.

zabezpieczenie elewacji dekoracyjnej

 

Zalety zabezpieczania elewacji budynku

Dzięki stosowaniu preparatów do ochrony elewacji uniknie się powstawania na niej szkód. To oznacza niepogorszony stan budynku i estetyczny jego wygląd. Z tym wiąże się także uniknięcie kosztów, jakie trzeba by było ponieść dla usunięcia powstałych szkód. Są więc zarówno estetyczne, jak i finansowe zalety tego, że elewacja budynku zostanie zabezpieczona. Za korzyść można też uznać brak konieczności zajmowania się usuwaniem szkody np. zacieków czy wykruszeń. Jest to wydatek, ale przecież też problem, który zajmuje czas i energię, a którego można uniknąć. Przy elewacji drewnianej dbanie o nią jest oczywiste. W odniesieniu do budynków z elewacją z cegły czy kamienia nie zawsze ma się tego świadomość.

Dla właściciela budynku ładny jego wygląd to poczucie dumy i zadowolenia. Dla zarządcy nieruchomości wszystkie te zalety zabezpieczania elewacji budynku znaczą jeszcze coś. Pilnując tego, by zadbano o ściany zewnętrzne, wypełnia on dobrze swoje obowiązki. Jednym z najważniejszych jest utrzymywanie nieruchomości w niepogorszonym stanie. Musi pilnować, by pozostawała w dobrym stanie technicznym i estetycznym. Dbanie o to jest świadectwem jego kompetencji oraz obowiązkiem prawnym.

Więcej przydatnych informacji na temat ochrony elewacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-zabezpieczyc-elewacje-na-okres-jesiennozimowy