Jak skutecznie malować białą farbą – poradnik
Autor: Michał dnia 18th Czerwiec 2018
| 77 wyświetleń
malowanie białą farbą po kolorze

Biały kolor ścian wcale nie musi być nudny i oklepany. Odpowiednio dobrany odcień bieli, w połączeniu z dopracowaną aranżacją skandynawską lub minimalistyczną, może stanowić idealne dopełnienie wnętrza i tło dla mebli oraz dodatków. Aby jednak tak się stało, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ścian, dobór akcesoriów malarskich oraz znajomość zasad kładzenia farby.

Malowanie ścian białą farbą

Biała farba na pierwsze malowanie i jej wybór zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia i w zasadzie kryteria zakupu nie różnią się tu niczym od tych stosowanych przy produktach kolorowych. Znacznie większe znaczenie zyskuje natomiast przygotowanie powierzchni, ponieważ wszelkie zabrudzenia, zacieki i inne nieczystości mogą prześwitywać spod emalii znacznie obniżając walory estetyczne pomieszczenia. W związku z tym wszystkie prace należy rozpocząć od dokładnego umycia powierzchni oraz zniwelowania niedoskonałości w postaci nierówności lub pęknięć. Jeżeli pomimo tych zabiegów na ścianie pozostaną jakieś zabrudzenia, należy je pokryć specjalnym preparatem. Zdarza się również, że w niektórych domach, zwłaszcza starszych i gorzej ocieplonych, pojawia się grzyb lub pleśń. Mając do czynienia z takim przypadkiem, nie wolno pod żadnym pozorem podejmować prób zakrycia ich farbą. Po pierwsze takie rozwiązanie będzie nieskuteczne, po drugie nie unikniemy w ten sposób negatywnego wpływu grzyba na nasze zdrowie. Najlepszą opcją będzie pokrycie zakażonych płaszczyzn dedykowanym do tego celu produktem, a następnie ocieplenie ścian, aby zapobiec nawrotom sytuacji. Kiedy już uporamy się z wszystkimi wymienionymi czynnościami, możemy przejść do gruntowania, a następnie malowania.

Biała farba – dobre krycie

Do malowania ścian białą farbą potrzebna będzie, oprócz rzecz jasna samej farby, kuweta malarska oraz wałek, najlepiej ze średniej długości włosiem. Wyposażywszy się w te narzędzia, możemy przystąpić do pracy. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej malować latem, kiedy temperatura na zewnątrz sprzyja, a farba szybko schnie. Dobrze jest też wziąć 2-3 dni wolne od pracy, aby móc bez pośpiechu skoncentrować się na remoncie. Zwłaszcza, że najlepszą porą na malowanie jest dzień, kiedy mamy światło dzienne i łatwiej precyzyjnie nanieść farbę na ścianę. Prace zawsze zaczynamy od sufitu, posuwając się od okna w kierunku wnętrza pomieszczenia. Farbę aplikujemy w dwóch warstwach, aby zapewnić optymalne krycie, jednak po położeniu pierwszej warstwy zawsze czekamy kilka godzin aż wyschnie i dopiero wtedy nakładamy kolejne. Ważne też jest, aby po rozpoczęciu malowania danej płaszczyzny, czyli na przykład sufitu lub jednej ze ścian, nigdy nie przerywać pracy przed jej ukończeniem, ponieważ w przeciwnym razie mogą powstać brzydkie zacieki lub linie odcięcia. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/jak-uzyskac-optymalne-krycie-biala-farba-porady-eksperta