Jak urządzić salon ze schodami – inspiracje i porady
Autor: Michał dnia 19th Wrzesień 2018
| 190 wyświetleń

salon ze schodami

Salon ze schodami to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu domach i mieszkaniach. Czasami stoi za nim chęć zaoszczędzenia choć odrobiny miejsca, czasami natomiast jest to efekt zamierzony wywołany pragnieniem urozmaicenia pomieszczenia. Bez względu na pobudki, aranżacja salonu ze schodami jest zadaniem dość wymagającym i bez wątpienia rządzącym się swoimi prawami.

Salon ze schodami – wizytówka nowoczesnej architektury

Salon ze schodami jeszcze niedawno był czymś nie do pomyślenia. Rozwiązanie to pojawiło się wraz z rozwojem nowoczesnej architektury i popularyzacją industrialnych loftów i minimalistycznych domów. Coraz popularniejsze stają się wnętrza z wysokimi sufitami, co pociąga za sobą konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań przestrzennych, takich jak antresole, układ galeriowy itp. W takiej sytuacji schody stają się najprostszym i najbardziej racjonalnym sposobem na zakomunikowanie rozdziału na część dzienną i część prywatną. Co więcej, odpowiednio dopasowane do charakteru mieszkania i rozmieszczone, optycznie powiększają przestrzeń i decydują o jej ergonomii. Z drugiej jednak strony, mogą odebrać wnętrzu przytulny, wypoczynkowy charakter, dlatego aranżacje salonu ze schodami są prawdziwym wyzwaniem nawet dla profesjonalistów.

Aranżacja salonu ze schodami – najważniejsze zasady

Zastanawiając się jak urządzić mały salon ze schodami trzeba w pierwszej kolejności pamiętać o wydzieleniu sfer. Takie rozwiązanie zapobiegnie utracie reprezentacyjnego charakteru pomieszczenia, a jednocześnie nada całości ciekawego, nietypowego charakteru. Kolejną istotną kwestią jest wybór samych schodów, które w naszym wypadku będą w znacznej mierze determinowały klimat pomieszczenia. Element ten musi pasować stylistycznie do całości, a przy tym stanowić swego rodzaju architektoniczną rzeźbę. Aby tak się stało warto zdecydować się na jakiś nietypowy, przyciągający wzrok materiał lub designerską konstrukcję. Do ciekawszych rozwiązań należą schody ażurowe lub mocowane wspornikowo. Zwłaszcza te drugie sprawiając wrażenie unoszących się swobodnie nad podłogą świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych, jednak bez wątpienia jest to rozwiązanie dla odważnych. Nie każdy bowiem będzie się czuł komfortowo na takich schodach, a należy pamiętać, że wygoda i dobre samopoczucie są tu tak samo istotne, jak atrakcyjny wygląd. Co do materiału natomiast, na szczególną uwagę zasługuje metal, drewno i szkło. Zwłaszcza ostatnie rozwiązanie to prawdziwy hit wśród wielbicieli nowoczesnego designu, jednak należy pamiętać, że są znacznie droższe od pozostałych i wymagają sporo więcej zaangażowania w utrzymaniu w czystości.

Poszukując ciekawych inspiracji warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/pomaranczowe-sciany-we-wnetrzach-najlepsze-aranzacje