Odzież robocza a przepisy BHP
Autor: Piotr dnia 1st Marzec 2016
| 265 wyświetleń

Jedną z najważniejszych kwestii w każdej pracy jest oczywiście odzież ochronna, zwana również odzieżą roboczą. Tutaj nie chodzi o logo firmy i kolor uniformu, a o przestrzeganie zasad i reguł ustalonych przez szefa, który dba o bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Jeżeli bowiem pracujemy na budowie, bądź w zakładzie gdzie występują czynniki chemiczne o szkodliwym działaniu, pracodawca ma obowiązek wyposażyć nas w odpowiednią odzież, która ochroni nas przed skutkami ubocznymi pracy w takich warunkach.

Gdzie używana jest odzież ochronna?

odzież ochronnaGdy słyszymy hasło – odzież ochronna, zwykle myślimy o zawodzie budowlańca, spawacza czy mechanika, wbrew pozorom kwestia ubioru dotyczy o wiele więcej zawodów. Mowa na przykład o lekarzach, którzy muszą obowiązkowo chodzić w czystych, białych fartuchach, a podczas operacji czy nawet najmniejszego zabiegu muszą dodatkowo mieć zakrytą twarz, głowę i nałożone rękawiczki jednorazowe. Tego rodzaju odzież ochronna jest zabezpieczeniem dla lekarza, oraz dla pacjenta przed wszelkiego rodzaju zakażeniami czy powikłaniami wynikłymi z zabrudzenia rany.

Wymogi

Jeżeli przybliżymy tematykę zawodu budowlańca, szybko przekonamy się że tutaj także odzież ochronna wymaga specjalnego traktowania. Na budowie podstawą jest zawsze kask, nawet osoby nie będące pracownikami, a przebywające na terenie budowy, muszą mieć obowiązkowo kas założony na głowę. innym wyposażeniem są rękawice, buty ochronne i kombinezony, które zwykle składają się ze spodni i górnej części ubrania. Podobnie mają górnicy, oni z kolei pracują pod ziemią, a nie na wysokościach jak budowlańcy, ale kask obowiązuje ich tak samo, dodatkowo powinni być wyposażeni w oświetlenie na kasku, w rękawice i standardowy kombinezon.
Nie zależnie od tego jaki zawód jest wykonywany, odzież robocza jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pracownika.

Szczegółowo z dostępnymi możliwościami zapoznasz się w serwisie Ferpol.pl, w kategorii Odzież ochronna