Czy ogniwa fotowoltaiczne są opłacalne?
Autor: Piotr dnia 2nd Maj 2016
| 653 wyświetleń

Technologia wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z promieniowania słonecznego istnieje od dawna, a obecnie ma się całkiem dobrze ekonomicznie. Pytanie o opłacalność inwestycji jest, jak najbardziej prawidłowe. Przed tobą kilka najważniejszych odpowiedzi.

Od czego zależy opłacalność ogniw?

Ogniwa fotowoltaiczne na poziomie komercyjnym wykonuje się teraz z krzemu, w strukturze monokrystalicznej. Oczywiście masz do czynienia z całą masą innych rozwiązań, ale te wskazane wyżej to opcja najpopularniejsza, dlatego warto się skupić tylko na niej, w celu uproszczenia przykładu. Promienie słoneczne padają na powierzchnię ogniwa, a im większa jej objętość, tym lepiej dla odzysku mocy.

Sprawność konwersji w przykładzie wynosi do dwudziestu procent. Trudno jednak znaleźć technologię, która działa po kilkudziesięciu latach praktycznie identycznie, jak podczas jej początkowej instalacji. Takie perspektywy daje właśnie fotowoltaika. Kolejna sprawa to przeprowadzenie analizy następujących wskaźników. Po pierwsze gęstości promieniowania słonecznego mierzonej w kWh/m2rok. Po drugie usłonecznienia średniorocznego (godzina/rok).

W Polsce trudno mówić o całkowitym zastąpieniu paliw kopalnych w strukturze gospodarstwa domowego. Kiedy połączysz panele słoneczne, budownictwo pasywne oraz wiedzę o projektowaniu wtedy koszty życia spadną do absolutnego minimum. To pewne. Odnawialne źródła energii nie niosą żadnego ryzyka ekologicznego, są trwałe i nieskończone. Uniezależniasz się ogniwami od awarii sieci elektrycznej, co na pewno dobrze wróży dla osób pragnących mieć stały dostęp do urządzeń elektronicznych.

panele-pvPaństwo w pewnym stopniu finansuje nowe technologie solarne. Unia Europejska też dokłada swoją cegiełkę. Zbadaj dokładnie koszty inwestycji oraz wydajność długoterminową. W krajach wysoce rozwiniętych wydatki na budownictwo pasywne połączone z fotowoltaicznymi rozwiązaniami zwracają się po około pięciu latach. To wynik niesamowity.

Inwestycja w niezależność

Spójrz na statystyki przemysłu solarnego. Zobaczysz w nich od 2000 roku postępujący wzrost, przechodzący powoli na wszystkie rozwijające się kraje, w tym Polskę. Słońce już nie tylko daje życie, ale zapewnia kontrolę finansów i perspektywicznie darmową energię. Warto monitorować branżę i wybrać dobrych fachowców zdolnych do uruchamiania wydajnych systemów solarnych.

Przykładem takiej firmy jest Soldar, jedno z liderów branży OZE posiadający w swojej ofercie montaż i serwis systemów fotowoltaicznych, a także produkty, w tym m.in. ogniwa fotowoltaiczne.