Prowansja w twoim domu – wyszukana prostota
Autor: Michał dnia 21st Sierpień 2018
| 259 wyświetleń

ściany w kolorze lawendy

Każdy, kto choć raz zaznał na własnej skórze uroków francuskiej Prowansji, marzy, aby choć odrobinę z jej czaru przenieść do własnego domu. Na szczęście jednak nie jest to wcale takie trudne, a urządzone w tym klimacie wnętrza już jakiś czas temu zasłużyły sobie na miano klasyki. Dzięki temu nie tylko nie wyjdą szybko z mody, ale również, za sprawą charakterystycznej palety barw, będą pozytywnie oddziaływały na nastrój i samopoczucie domowników.

Lawendowy kolor ścian

Najprostszym zabiegiem budującym w mieszkaniu atmosferę Prowansji są lawendowe ściany. Kolor ten nierozerwalnie kojarzy się bowiem z ciągnącymi się aż po horyzont polami lawendy, rośliny będącej symbolem tego rejonu Francji. Co więcej, barwa ta, powstająca z połączenia czerwieni i błękitu, ma doskonały wpływ na naszą psychikę. Jej jasny odcień wspaniale koi skołatane po ciężkim dniu pracy nerwy i pomaga się odprężyć, dlatego warto postawić na lawendowe ściany w sypialni. Na tym jednak jej zastosowanie się nie kończy! Coraz popularniejszym trendem staje się bowiem wykorzystanie fioletu w innych pomieszczeniach. Ciekawym, choć raczej nieoczywistym i dość oryginalnym rozwiązaniem są lawendowe ściany w salonie. W tym jednak wypadku trzeba pamiętać, że w nadmiarze kolor ten może wywoływać spadki nastroju, dlatego dobrze połączyć go z innymi, najlepiej neutralnymi barwami. Wreszcie, opcją chyba najbardziej klasyczną są lawendowe ściany w kuchni. Tutaj można wziąć pod uwagę nieco ciemniejszy, bardziej energetyczny odcień, który będzie pobudzał do działania i twórczego przygotowywania potraw.

sypialnia w kolorze lawendy

Z czym łączyć lawendowe ściany

Lawendowy stanowi wymarzone tło dla wszelkiego rodzaju dodatków i mebli. Na fioletowych ścianach doskonale prezentują się nadruki w kolorze białym, beżowym lub écru. Świetnym uzupełnieniem całości będą również białe lub kremowe firanki, najlepiej wykonane z delikatnego, zwiewnego tiulu oraz utrzymane w podobnym odcieniu poduszki, narzuty i obrusy. W salonie warto postawić na wykonaną z naturalnego drewna podłogę oraz białe meble. Jasny stolik kawowy oraz podobna komoda, najlepiej w rustykalnym klimacie, stworzą wprost wymarzone otoczenie do wypoczynku. Do tego można rozstawić we wnętrzu klika świeczek zapachowych, a na ścianach zawiesić obrazy lub fotografie z motywami kwiatowymi. W kuchni z kolei, jeżeli chcemy wykreować prawdziwie prowansalskie wnętrze, nie może zabraknąć modułowego zlewu, stylizowanej kuchenki oraz 1-2 szafek, w których tradycyjne drzwiczki zostaną zastąpione charakterystycznymi zasłonkami. Jeśli natomiast chodzi o sypialnię, to tam dobrze będą się prezentować dodatki w różnych odcieniach szarości oraz bieli. Można też rozważyć pościel z motywem lawendy oraz lampki nocne wykonane na styl francuski. A jeżeli to możliwe, część dodatków warto kupić w czasie wakacji, na prawdziwym marche provancal.

Więcej informacji na temat prowansalskich wnętrz znajdziecie pod adresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/lawendowy-kolor-scian-w-pokoju-najlepsze-inspiracje