Szpachlowanie – tynkowanie wszystko co trzeba wiedzieć
Autor: Michał dnia 15th Styczeń 2018
| 122 wyświetleń
szpachlowanie a tynkowanie

Szpachlowanie i tynkowanie to określenia często ze sobą mylone lub, co gorsza, stosowane zamiennie. Tak naprawdę jednak desygnują one dwie całkiem odmienne prace, bazujące na innych materiałach i nakierowane na osiągnięcie różnych efektów końcowych.

Szpachlowanie a tynkowanie

Szpachlowanie przeprowadza się z zastosowaniem gipsu szpachlowego. Zawsze wykonuje się je jako pierwsze aplikując produkt bezpośrednio na podłoże. Co istotne, może być on nakładany na niemal każdą powierzchnię, począwszy od tynków gipsowych, poprzez tynki cementowe i wapienne, aż do betonu. Szpachlowanie najczęściej ma na celu korygowanie większych nierówności, a także precyzyjne wyprowadzenie kątów oraz płaszczyzn ścian i sufitów. Co za tym idzie, wykorzystywane w tego typu pracach produkty muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością, twardością oraz przyczepnością do podłoża. Powinny też mieć możliwość nakładania jednorazowo grubszej, dochodzącej nawet do 6 mm warstwy. Tynkowanie natomiast wykonuje się za pomocą gładzi gipsowej. Dla osiągnięcia optymalnego efektu czynność tę przeprowadzać się powinno po wstępnym zaszpachlowaniu i wyszlifowaniu powierzchni. Taka kolejność pozwoli uzyskać gładszą ścianę oraz lepszy efekt estetyczny po jej pomalowaniu. Ponadto, przekłada się ona też na pewną korzyść finansową, mianowicie równe podłoże wiąże się z mniejszym zużyciem farby. Dodatkową zaletą gładzi jest jej drobniejsze uziarnienie oraz większa delikatność. W efekcie nie wymaga ona pracochłonnego szlifowania, ale może być wyrównana na mokro za pomocą stalowej pacy.

Szpachlowanie tynkowanie – zastosowanie

Jak jasno wynika z powyższego akapitu, szpachlowanie i tynkowanie często wykonuje się łącznie celem osiągnięcia lepszego efektu końcowego. W niektórych przypadkach jednak, zwłaszcza w nowych budynkach, przy niewielkich remontach nakierowanych na, na przykład, zmianę koloru wnętrza, sama gładź w zupełności wystarczy. Całkiem inaczej ma się z kolei sprawa w starym budownictwie, gdzie ściany i sufity rzadko trzymają pion. W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się szpachlowanie lub połączenie szpachlowania i tynkowania. Możliwość nakładania jednorazowo grubej warstwy gipsu pozwala szybciej i niższym kosztem zniwelować nawet większe nierówności w jednym cyklu roboczym. Jeśli natomiast chodzi o gładź, to uzyskany za jej pomocą efekt jest dużo korzystniejszy z perspektywy późniejszego malowania. Po pierwsze bowiem ściny mają jaśniejszą, bardziej równomierną barwę, dzięki czemu nie ma obawy, że ciemniejsze smugi będą przebijać przez nałożony na końcu kolor. Po drugie natomiast, dzięki gładkości podłoża można z powodzeniem stosować farby jednowarstwowe, co znacznie skraca czas potrzebny na malowanie i ogranicza zużycie produktu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szpachlowanie-tynkowanych-scian