Doskonała niedoskonałość, czyli jak malować drewniane meble, aby uzyskać styl „shabby chic”?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 15th Styczeń 2018
| 265 wyświetleń

Czy czujesz, że Twoim starym meblom przydałaby się jakaś metamorfoza? Coś, co sprawiłoby, że znowu czarowałyby swym wyglądem? A może by tak nieco… postarzyć je? To nie jest żart! Dla Ciebie i Twoich mebli mamy świetną propozycję – „shabby chic”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sfatygowany szyk”. Styl „shabby chic” wylansowała w latach 80. jego twórczyni – Rachel Ashwell, która siłę prawdziwego piękna odnalazła w starych, podniszczonych meblach. Ten swoisty paradoks znakomicie się sprawdził, bowiem „shabby chick” na dobre zawojowało modę dekoratorską. Meble stylizowane na podniszczone antyki zyskały nowe, niezwykle oryginalne oblicze, co więcej sprawdziły się świetnie w romantycznych, słodkich aranżacjach zdominowanych przez babcine bibeloty, kwiatowe desenie, serduszka oraz aniołki.

Shabby chic – DIY

Połączenie klimatu rodem z wiejskiej prowansalskiej willi z duchem dziewczęcego romantyzmu okazało się strzałem w dziesiątkę. Styl shabby chic uwodzi subtelnością pudrowych kolorów oraz magiczną aurą starych, niedoskonałych mebli z charakterystycznymi przetarciami. Jak zatem uzyskać efekt „shabby chic” na swoich meblach? Do stylizacji wcale nie potrzebujesz fachowca oraz drogich produktów. Wystarczą Ci farby, lakierobejca, detergent oraz papier ścierny. Cały zabieg „postarzania” to pestka, sprawi Ci dużo frajdy, a efekt finalny z pewnością dostarczy Ci czystej satysfakcji . Nie zwlekaj więc, postarz swoje meble i daj im drugą młodość!

Shabby chic to nie tylko biel!

Znakiem charakterystycznym mebli w stylu „shabby chic” są bielone, przetarte powierzchnie sprawiające wrażenie zaniedbanych i starych. Mimo, iż biel jest używana najczęściej do tego typu zabiegu, z powodzeniem możesz użyć innego koloru – w konwencji „shabby chic” świetnie prezentują się wszelkie błękity, beże, róże, żółcienie, zielenie w pudrowym odcieniu bądź mieszanki tych kolorów, zatem masz pełne pole do popisu☺. Ważne, żeby warstwa pod wierzchnią powłoką była ciemniejsza. Jeśli Twój drewniany mebel pokrywa politura bądź lakier, należy go najpierw oczyścić wodą z detergentem oraz wyszlifować. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć pierwszą warstwę ciemnej farby akrylowej (w kolorze brązowym bądź szarym). Po wyschnięciu możesz aplikować już drugą warstwę farby w wybranym przez Ciebie kolorze bądź lakierobejcy. Następnie wyszlifuj papierem ściernym wszelkie kanty, brzegi oraz wystające elementy, aby odsłonić ciemny spód oraz uzyskać pożądany efekt przetartego drewna. Jeśli chcesz uzyskać formę nieco subtelniejszą i bardziej zabytkową, nałóż ciemną farbę jedynie na rzeźbienia oraz kanty, a następnie przetrzyj je papierem.

Jeśli mebel przeznaczony do metamorfozy jest zrobiony z „czystego” litego drewna, tworzenie „shabby chic” jest jeszcze prostsze. Ciemną bazę stanowi odcień naturalnego drewna, zatem wystarczy pomalować je jasną farbą, a następnie wyszlifować powierzchnię. Voila! Efekt „shabby chic” znakomicie sprawdza się również na ramkach zdjęć, luster czy skrzyneczkach do przechowywania biżuterii.