Co niszczy drewno ogrodowe?
Autor: Michał dnia 16th Kwiecień 2018
| 555 wyświetleń

Naturalne, przyjazne oraz pięknie wyglądające – to tylko niektóre cechy drewna, które sprawiają, że je kochamy. Wielu z nas wybierze drewniane deski zamiast, nawet najlepszej jakości, paneli podłogowych. Wybierając meble ogrodowe lub deski tarasowe, również chętniej zdecydujemy się na drewno. Jednak choć jest ono materiałem długowiecznym, nie jest niezniszczalne. Istnieją pewne czynniki, które mogą uszkodzić nasz ulubiony materiał. Jeśli chcecie wiedzieć przed czym chronić Wasze tarasy i altanki, czytajcie dalej.

Wilgoć i deszcz

Padający deszcz i wilgoć to czynniki, przed którymi trudno całkowicie ochronić drewno, zarówno to konstrukcyjne, jak i użytkowe. Niezabezpieczone drewno, narażone na działanie wilgoci, szybko ulegnie zniszczeniu. W wilgotnym drewnie szybciej i łatwiej rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy – grzyby i pleśnie. Te pierwsze szkodzą nie tylko konstrukcji, ale również są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pleśń natomiast nie wpływa negatywnie na trwałość drewna, a jedynie na jego wygląd.

Wilgoć działa niekorzystnie na strukturę drewna, powodując jego pęcznienie, a następnie wysychanie pod wpływem słońca. Zimą natomiast woda, która została wchłonięta przez pory drewna, zamarza rozrywając i osłabiając jego włókna.

Promieniowanie słoneczne

Słońce przyczynia się do niszczenia drewna w dwóch aspektach – fizycznym i estetycznym. Promieniowanie niszczy ligninę w drewnie. Lignina jest składnikiem, który spaja komórki drewna. Kiedy komórki tracą połączenie, zaczynają się kruszyć, przez co osłabieniu ulega struktura drewna.

Drewno staje się poszarzałe i porowate, a także mniej odporne na działanie wilgoci. Pod wpływem słońca zmienia się także wygląd drewna. W większości przypadków staje się ono ciemniejsze, jednak niektóre gatunki ulegają rozjaśnieniu. Klon, jesion oraz orzech zyskują bardziej żółty odcień. Ochrona drewna przed słońcem to niezbędny element pielęgnacji drewna.

Całe szczęście nie jest to skomplikowana procedura. W jaki sposób zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe oraz jaki preparat będzie do tego najlepszy? O tym wszystkim można dowiedzieć się z poradnika Vidaron – Zabezpieczanie silnie nasłonecznionych drewnianych powierzchni.