Ochrona i zabezpieczanie materiałów budulcowych
Autor: Michał dnia 31st Maj 2018
| 142 wyświetleń

impregnat do drewna

Budowa domu jest zajęciem czasochłonnym i niezwykle złożonym. Konieczne jest pamiętanie, że proces ten nie kończy się na ułożeniu cegieł lub innych materiałów budulcowych. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że tak naprawdę to dopiero początkowy etap całego budowania! W tym artykule skupię się na przedstawieniu zagrożeń jakie mogą spowodować korozję i innego rodzaju zniszczenia wykorzystanych materiałów. Również przedstawię kilka sposobów na to, jak się zabezpieczać przed szkodliwym działaniem czynników, takich jak wilgoć, grzyby czy tłuszcze.

Drewno i jego impregnacja

Drewno jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie. Wraca ono do łask ze względu na swoje walory estetyczne, jednak wymaga nałożenia odpowiednich impregnatów. Wcześniej drewno było wykorzystywane w budownictwie ale z czasem zaczęto go używać coraz mniej ze względu na jego mniejszą odporność na warunki pozanaturalne. Dopiero teraz, kiedy technologia umożliwia zabezpieczanie drewna, wygodniej jest z niego korzystać. Proces zabezpieczania drewna nazywa się impregnacją.

Tynki

Tak samo jak w przypadku drewna, tak również możesz zabezpieczać inne materiały, jak na przykład tynki. Są one bardzo narażone na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników, szczególnie grzybów oraz wilgoci. Istnieją na rynku substancje, które pozwalają na ochronę przed osiadaniem wilgoci na ścianach oraz przed rozwojem grzybów. Możliwe jest także zakupienie i wykorzystanie substancji bakteriobójczych oraz grzybobójczych, które mogłoby doprowadzić do poważnych zniszczeń na powierzchni ścian. Mnogość takich substancji sprawia, że bardzo łatwo je znaleźć w Internecie oraz sklepach branżowych.

Betony i posadzki

Beton jest specyficznym materiałem, który wydaje się prosty w obróbce. W końcu jest dość często wykorzystywany w budownictwie, niemalże zawsze! Stosuje się go do wylewki posadzek, jako baza pod kładzenie normalnej podłogi, jak na przykład panele. I chociaż beton jest trwałym materiałem to jednak warto zadbać o jego zabezpieczenie i odpowiednią impregnację. Szczególnie narażony jest on na urazy mechaniczne, w przypadku kiedy jest położony jako baza pod podłogę. Dodatkowo musisz wiedzieć, że procesy chemiczne zachodzące podczas wiązania betonu mogą zachodzić nawet do kilku miesięcy po jego wylaniu! Oznacza to, że beton, pomimo tego, że jest trwałą substancją, to jednak wymaga ochrony i konserwacji. Zniszczenia mogą powstać chociażby przez fakt, że pory betonu z czasem zaczynają się otwierać a przez to, o wiele łatwiej osadzają się na nim zabrudzenia, zawilgocenia i chętniej rozwijają się w nim szkodliwe kultury bakterii. Zabezpieczenie tego materiału jest konieczne, do jego długotrwałego użytkowania.